Hafta sonu birçok ulusal medya kanallarında Korona virüsün meslek hastalığı sayıldığına dair açıklamalar hem sağlık hem de sosyal hizmet emekçilerini çok sevindirdi. Nasıl sevindirmesin ki,Covid-19 meslek hastalığı olarak sayıldığında sigortalıya geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi; malullük sigortası kapsamında malullük aylığı verilmesi;iş kazası veya meslek hastalığı sonrasında ölen sigortalının hak sahiplerine gelir bağlanması; cenaze ödeneği verilmesi;iş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine gelir bağlanması; ölüm sigortası halinde ölüm aylığı bağlanması; aylık almakta olan kız çocuklarına evlenme ödeneği ve cenaze ödeneği verilmesi gibi çok ciddi sosyal haklar gündeme gelmektedir.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki maalesef medya ve sosyal medyadaki bu Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçilerinin beklediği Koronavirüsün meslek hastalığı sayılması hakkındaki kanun daha kabul olmamıştır. Sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık, Aile ,Çalışma ve Sosyal İlişkiler Komisyonunda bütün parti temsilcilerinin uzlaşması sağlanarak ortak bir yasa teklifi hazırlamak için parti yöneticileri ve  ilgili Sağlık Bakanı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile  görüşülmek konusunda fikir birliğine varıldığı TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Sn.Recep Akdağ tarafından bildirilmiştir. Şimdi Koronavirüs döneminde fedakârca ve büyük bir özveri ile çalışan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçilerinin bir nebze olsun yüzünü güldürmek için tüm siyasi partilerdeki Sağlık sektöründen ve Sosyal Hizmet sektöründen gelen partili milletvekillerinin; her iki Sektörün Sendikal temsilcilerinin  ve bu konulara hassasiyet gösteren tüm Sivil Toplum kuruluşlarının  elbirliği ile  çalışması gerekmektedir. Sektör Emekçilerinin "en fazla yararına" olacak şekilde  bu yasa teklifinin gündeme gelmesi ve acilen  yasalaşması bir gereksinimdir.

TBMM Sağlık,Aile,Çalışma ve Sosyal İlişkiler Komisyonunda bulunan ve 19 Kasım 2020 tarihinde komisyona katılım sağlayan milletvekili üyelerin isimleri ve emaillerini vermekte fayda görüyorum.

Başkan Recep Akdağ(This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

Başkanvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

Sefer Aycan(This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

Ali Şeker(This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

Serpil Kemalbay Pekgözegü(This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

Sağlıklı, huzurlu günlerde görüşme ümidiyle….

Op.Dr.Atıl Birol